Antallet af nedlagte pædagogjob næsten fordoblet

Del print

Fra 2008 til 2009 er antallet af sager, hvor pædagogstillinger er blevet nedlagt, steget med 91 procent. Det ser rystende ud, siger formand for BUPL.

Af: Jesper Nørby, jny@bupl.dk

Antallet af pædagogstillinger er kraftigt på retur. Og udviklingen tager til i styrke. I 2008 blev der nedlagt 239 stillinger, mens der i 2009 forsvandt 456 stillinger. Det er en stigning i antallet af nedlagte pædagogjobs på 91 procent.

Udviklingen er rystende, mener formand for BUPL, Henning Pedersen. Og han frygter, det kan blive endnu værre.
»Det er helt klart en tendens, at vi har set flere fyringer i efteråret. Vi er dog bange for, at vi endnu ikke har set effekten af forhandlingerne for 2009, som lige har truffet hospitalerne,« siger Henning Pedersen til Ritzau.

Mens antallet af stillinger falder, stiger antallet af arbejdsløse. I oktober 2008 var arbejdsløshedsprocenten blandt pædagoger 0,96 procent, mens andelen af pædagoger uden job i oktober 2009 var 1,65 procent.

»Der er klart en stor stigning i antallet af nedskæringer på vores område. Vi har derfor en tiltagende arbejdsløshed på et område, som har været helt i bund de seneste par år,« siger BUPL-formanden til Ritzau

Ud over at langt flere stillinger er blevet lagt ned i 2009, er antallet af sager med timereduktioner steget 218 procent, mens antallet af sager med vilkårsændringer er steget 41 procent fra 2008 til 2009.

Besparelserne i pædagostanden har ramt hele landet. Efterårets største masseafskedigelse skete i Vesthimmerlands Kommune i Nordjylland, som i oktober 2009 havde 60 sager - heraf var de 21 rene afskedigelser, 37 var timereduktioner og der var to vilkårsændringer, dvs. andet end bare timereduktioner.

Sidst opdateret 15-01-2010

BUPL Nyhedsbrev

Få nyheder direkte i din mailboks

Bestil nyhedsbrev

Sorteper

SPHotSpot218x300

Det er dyrt at spare på børnene

bupl.dk/sorteper

Seneste nummer

B&U forside 21/2010 Læs artiklerne

Børn&Unge i pdf-version

Læser Gratis download