BUPL Århus
- Om fagforeningen
- Kontakt
- Aktiviteter
- Nyheder
- Udgivelser
- Temaer
- Ledere
- Tillidsrepræsentanter
- Sikkerhedsrepr.
- Løn og ansættelse
- Dagbøgerne
100 dage
Sidste nyt
100 dages skriftet er udkommet. Det bliver delt ud på TR møderne i uge 22 og sendt til politikere i Århus og i Folketinget.
100 dage for de århusianske børn og unge
I første kvartal 2010 stod Socialdemokraterne, Socialistisk Folkeparti og Radikale Venstre bag et initiativ, hvor Børne- og Ungerådmanden satte gang i en proces, hvor forældre, interesseorganisationer og medarbejdere, som til dagligt er tæt på børnene, kom på banen med deres bud på, hvilke diskussioner der skulle i fokus. I det arbejde skulle medarbejdernes faglighed slippes løs - og alle ideer skulle på bordet. (læs pressemeddelelse)
BUPL Århus støttede selvfølgelig ideen med at sætte fokus på børne- og ungeområdet og bidrog med nogle forskellige initiativer i de såkaldte "100 dage".
Tak for invitationen
Den 9. januar hilste BUPL Århus dialogen velkommen i et indlæg i dagspressen:
Åbent brev til Socialdemokratiet, Socialistisk Folkeparti og Det Radikale Venstre
Børnepasningen trænger til et løft. I har indbudt til dialog om børne- og ungeområdet ud under overskriften "100 dage for de århusianske børn". Mange tak for invitationen. Læs i Stiften 9. januar 2010
Skriv dagbog den 18. marts
Kære dagbog. I dag er det tors. d. 18. marts og da jeg mødte på arbejde ...
BUPL Århus opfordrede til at skrive om arbejdsdagen eller et brudstykke af den.
Det kunne være én af de dage, hvor kollegerne fra morgenstunden meldte sig syge på stribe? Eller måske var det en dag, hvor forårssolen skinnede og der var voksne nok til en tur ud i naturen?
Vi sprurgte: hvordan vurderer du din pædagogiske indsats og din mulighed for at bruge din pædagogiske viden og erfaring? Er det dagen, hvor du er stolt af dit arbejde eller dagen, hvor betingelserne for at udføre dit pædagogiske arbejde, efterlader dig med følelsen af, at noget burde være anderledes?
Der kom over 100 dagbøger og de blev alle offentliggjort på BUPL Århus´hjemmeside. Læs dagbøgerne her
Pjece til afslutningen på de 100 dage
Den 24. april udgav BUPl Århus en kort pjece om dagbøgerne. Den blev uddelt på børne- og ungeafdelingens afslutnings-arrangement på Århus Rådhus.
Dion Sommer
Torsdag den 11. februar var pædagoger, politikere og forældre inviteret til debatmøde. Godt 200 deltog og lyttede til Dion Sommers fokus på vilkårerne i institutionerne. Oplæg v/ professor Dion Sommer - Daginstitutioner under pres (powerpoint).
Århus kommunes hjemmeside om de 100 dage: aarhuskommune.dk/100dage


